СЬОГОДНІ нетипово для НАШОГО БЛОГУ СТАТТЯ: ГОВОРИМ НЕ Про ТЕХНІЧНИХ помічник, А Про ПРИРОДНИХ – КІМНАТНИХ РОСЛИНИ. ЧИ МОЖУТЬ ВОНИ ВПЛИНУТИ НА МІКРОКЛІМАТ? ПРАВДА ЧИ ІСНУЮТЬ РОСЛИНИ, ЯКІ ОЧИЩУЮТЬ ПОВІТРЯ? РОЗБИРАЄМОСЯ.
Широко поширена думка: рослини добре чистять і навіть «стерилізують» і «знезаражують» повітря в приміщенні. Ця думка часто підкріплюється посиланням на інформацію від NASA (Національне агентство з повітроплавання і дослідженню космічного простору, США).

NASA, справді, вивчало можливості рослин по очищенню повітря. У 1989 році був опублікований звіт під назвою «Зниження забрудненості повітря в приміщенні за допомогою кімнатних рослин» ( «Interior Landscape Plants for Indoor Air Pollution Abatement», текст доступний в Інтернеті). Вчені піддали випробуванням 12 різновидів рослин. Вивчалася їх здатність фільтрувати три забруднювача: бензол, трихлоретилен і формальдегід. У числі отриманих результатів значилися, наприклад, такі:

Усунуті забруднення в тестовій камері за 24-годинний період.

«Interior Landscape Plants for Indoor Air Pollution Abatement», NASA, 1989
Формальдегід Бензол Трихлоретилен
Драцена запашна 70% 21,4% 12,5%
Хризантема садова 61% 53% 41,2%
Гербера 50% 67,7% 35%
Драцена Варнескі 50% 52% 10%
Фікус Бенджаміна 47,4% 30% 10,5%

 

Цифри, дійсно, можуть надихнути якщо не на створення балконного саду, то хоча б на поливання свого кактуса. Але не все так просто. Потрібно враховувати, що наведені дані – цифри, досягнуті в тестових умовах. А якщо конкретніше, то умови були такі: рослини встановили в спеціальні камери, де було організовано безперервне надходження води і світла. Ми, звичайно, не утримуємо так рослини в своїх квартирах. Але, що ще важливіше, в камері використовувався фільтр з активованого вугілля. Іншими словами, зазначена ефективність – це ефективність всієї обладнаної вченими системи, а не тільки «зелених захисників». На це вказує і висновок в кінці звіту: «Кімнатні рослини разом з фільтрами з активованого вугілля демонструють потенціал до поліпшення повітря всередині приміщення». Ефективність в очищенні повітря власне рослин невідома.

До того ж, крім зазначених трьох, існує ще багато інших забруднювачів повітря, поширених і шкідливих. Тому якщо Ви замислюєтеся про мікрокліматі всерйоз, то слід робити ставку не на рослини, які чистять повітря, а на спеціалізовані пристрої. Один брізер з функцією рециркуляції або очищувач-знезаражувачі замінить цілу армію фікусів ?

Справедливості заради треба сказати, що рослини дійсно мають певний вплив на мікроклімат. По-перше, вони поглинають вуглекислий газ і деякі інші леткі сполуки. До речі, щодо вуглекислого газу: деяке його кількість виділяється в процесі дихання рослин – так само, як у людей і тварин. По-друге, рослини виділяють фітонциди – захисні речовини, які протидіють мікроорганізмам. І хоча заяви про те, що рослини дезінфікують повітря, сильно перебільшені, деяка заслуга в поліпшенні мікроклімату їм все ж належить.

А для тих, хто хоче провести свої власні випробування, ми підібрали сім найбільш підходящих для наших широт кімнатних рослин.

Хлорофітум

Одне із самих невибагливих домашніх рослин. Судіть самі: яскравого сонця не вимагає, можна поставити навіть в дальньому кутку кімнати. У спеку не потребує, достатньо всього 20 ° С. Правда, влітку любить «купатися»: бажано рясно обприскувати його і не залишати грунт сухий.

0 поділились

Залишити коментар

Хочете приєднатись до обговорення?
Приєднуйтесь.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *