Що таке мікроклімат

Існує міждержавний стандарт ГОСТ 30494-2011, який встановлює будівельні вимоги до мікроклімату громадських і житлових будівель. Цей ГОСТ визначає мікроклімат приміщення як «стан внутрішнього середовища приміщення, що надає вплив на людину». Внутрішнє середовище – це, здебільшого, повітря всередині приміщення. Недарма далі йде уточнення, що мікроклімат приміщення характеризується в основному температурою, вологістю і рухливістю повітря.

Мікроклімат, справді, робить прямий вплив на людину. Якщо він хороший ( «оптимальний», як висловлюється строгий ГОСТ), то людина відчуває відчуття комфорту, а організм не витрачає сили на адаптацію до зовнішніх умов. Наприклад, хороший мікроклімат виключає спеку, при якій людському тілу довелося б активізувати механізми терморегуляції.

Мікроклімат житлових і громадських будівель складається з багатьох параметрів, але першочерговими будуть:

  • Температура повітря;
  • Вологість повітря;
  • Чистота повітря;
  • Свіжість повітря.

Всі ці параметри мікроклімату в приміщеннях можна не тільки вимірювати, але і регулювати за допомогою кліматичної техніки. Поговоримо докладніше про кожен.

Температура повітря
Вимоги. Все той же ГОСТ для мікроклімату нормує температуру повітря в приміщеннях. У теплий період рекомендується діапазон 22-25 ° С. У холодну пору року трохи нижче: 20-23 ° С для житлових кімнат, 24-26 ° С для ванної, 23-24 ° С для дитячих і близько 20 ° С для всіх інших приміщень.
До речі, крім зазначеного ГОСТу, існує ще СанПіН 2.1.2.2645-10. Він встановлює гігієнічні вимоги до мікроклімату приміщень. Однак норми температури і вологості повітря в цих документах повністю збігаються.

Регуляція. Якщо температура нижче комфортної, то знадобиться обігрівач. А якщо батареї, навпаки, топлять занадто сильно, то Вам знадобиться терморегулятор, завдяки якому температуру в кімнаті можна істотно знизити. У літню пору охолодити кімнату можна кондиціонером. До речі, кондиціонер з функцією обігріву замінить обігрівач взимку.

Вологість повітря

Вимоги. Рекомендована для людини вологість – 40-60%. Перевищення цієї позначки – вже вогкість, яка чревата псуванням майна та появою цвілі. Вологість нижче зазначеної може негативно впливати на самопочуття: Ви можете відчути сухість в горлі, очах. Шкіра теж може пересохнути і загрубеть – в першу чергу, це стосується шкіри обличчя і рук.
До речі, згадані ГОСТ і СанПіН для мікроклімату приміщень вказують інші цифри оптимальної вологості: 30-45% взимку і 30-60% влітку. Однак далеко не кожен при таких показниках буде відчувати себе комфортно. Між іншим, діти потребують більш вологому повітрі, ніж дорослі.
Вимірювання. Вологість можна виміряти побутовим гигрометром, домашньої метеостанцією або багатофункціональним пристроєм NavyFlex(яке заслуговує на окрему розмову – він буде нижче).
Регуляція. З низькою вологістю борються за допомогою зволожувача. Високу вологість перемогти складніше, але цілком реально. Знадобиться усунути протікання, утеплити промерзаючі конструкції і – мабуть, найголовніше – налагодити вентиляцію (докладніше можна почитати тут).

Чистота повітря

Вимоги. Повітря в квартирі містить забруднення з різних джерел. По-перше, це частинки, що надходять в приміщення зовні – через відкриті вікна або систему вентиляції без очищення. Це може бути як пил і пилок, так і вихлопні гази і заводські викиди. По-друге, це випаровування від меблів, оздоблювальних матеріалів, предметів. Нерідко в повітрі квартир можна виявити формальдегід. По-третє, це біологічні забруднення від людей – так звані антропотоксини. Організм людини виділяє ацетон, аміак, феноли, аміни, вуглекислий газ CO2.
Зрозуміло, наведені категорії забруднювачів відрізняються за ступенем небезпеки. Скажімо, концентровані викиди сірководню з сусіднього заводу заподіють більше шкоди, ніж будь-який з антропотоксинів. У будь-якому випадку, хороший мікроклімат в квартирі має на увазі мінімальний вміст забруднювачів в повітрі.

Чистота повітря

Вимірювання. Глибокий аналіз складу і чистоти повітря в квартирі неможливий без спеціального обладнання. Такий аналіз може провести хімічна лабораторія. Непрямим показником чистоти повітря служить концентрація СО2. Чим вона вища, тим гірше вентиляція. А чим гірше вентиляція, тим більше забруднень накопичується в повітрі квартири.
Регуляція. Очищати повітря можна за допомогою припливної вентиляції з фільтрацією, наприклад, компактного брізера. Його фільтри затримують як частинки пилу, пилок, мікроорганізми, гази і запахи. Брізер може також працювати в якості очищувача повітря – фільтрувати забруднення, джерела яких знаходяться не зовні, а всередині квартири. Або можна використовувати брізер в парі з очищувачем-знезаражувачем повітря, який не просто утримує інфекції та віруси, але і знищує їх, тим самим знижуючи ризик захворіти.

Свіжість повітря

Вимоги. На свіжість повітря безпосередньо вказує вміст вуглекислого газу, яке вимірюється в одиницях ppm. Як і у випадку з вологістю, вимоги державних стандартів і рекомендації фізіологів щодо оптимальної концентрації СО2 значно розходяться. ГОСТ «Параметри мікроклімату» вважає прийнятним рівнем 800 – 1 400 ppm, а лікарі рекомендують підтримувати близько 800 ppm. На цій позначці більшість людей відчувають себе комфортно. З ростом рівня CO2 з’являється відчуття задухи, млявість, втома, знижується концентрація і працездатність.
Вимірювання. Рівень CO2 вимірюється датчиками. Такий є, наприклад, в базовій станції NavyFlex.
Регуляція. Свіжість повітря залежить від якості роботи вентиляції. Необхідно забезпечити постійний приплив свіжого повітря з вулиці і витяжку задушливого повітря, наповненого вуглекислим газом і забрудненнями. Правильна вентиляція вирішує відразу кілька завдань: забезпечує Вас свіжим повітрям, усуває забруднення з квартири, допомагає регулювати вологість.
У пункті вище ми вже сказали кілька слів про компактному вентиляційному пристрої – брізере. Так ось, його основна функція – забезпечити приплив повітря. Брізер подає повітря на 4-5 чоловік, при цьому очищаючи і підігріваючи його при необхідності.
Для відтоку повітря служить витяжка в кухні, ванній, санвузлі. Якщо хочеться її посилити, то варто підібрати витяжний вентилятор.

Управління мікрокліматом

З вимогами до мікроклімату розібралися, з переліком кліматичної техніки теж. Залишилося тільки розібратися з тим, як усім цим переліком управляти.

Для тих, хто комфортний мікроклімат хоче, а безперервно моніторити показники і вручну регулювати роботу техніки – не хоче, є два варіанти.

Перший – система «розумного будинку», в яку будуть входити датчики і керуючий пристрій для контролю і регулювання «погоди в домі». Другий – автономна система управління мікрокліматом, яка не потребує алгоритмах і дорогому обладнанні «розумного будинку».

Управління мікрокліматом

Не раз згадана базова станція MagicAir є частиною якраз такий автономної системи. Причому центральною частиною. Вона вимірює основні параметри мікроклімату в будинку: температуру, вологість і рівень СО2 (тобто свіжість і в деякій мірі чистоту повітря). Якщо ці параметри некомфортні, то користувач може зайти в мобільний додаток і парою дотиків задати бажані показники. Базова станція буде керувати кліматичною технікою і підтримувати необхідну якість мікроклімату. Зараз базова станція працює з брізерамі. В кінці лютого 2017 роки ми презентували пристрій зв’язку між базовою станцією і кондиціонерами – ІК-модуль. Скоро воно надійде в продаж.

0 поділились

Залишити коментар

Хочете приєднатись до обговорення?
Приєднуйтесь.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *